כלב צולע פתאום

כלב צולע פתאום

כמונו, כלבים צולעים בפתאומיות ממגוון סיבות. בניגוד לנו, כלבים לא יכולים לספר לנו מה קרה או איפה זה כואב באמצעות מילים, ומשאירים אותנו נאבקים להבין את זה בעצמנו.

המשאב היקר ביותר שלך לקביעת הגורם לצליעה של הכלב שלך הוא הווטרינר שלך. לפני שאנחנו מתקשרים לקבוע פגישה, עם זאת, רובנו רוצים לדעת קצת על הסיבות הנפוצות לצליעה אצל כלבים, למה לצפות מביקור וטרינרי ומתי צליעה היא מצב חירום וטרינרי.

התחלה הדרגתית מול צליעה פתאומית


ישנם שני סוגים של צליעות: התפרצות הדרגתית והופעה פתאומית. צליעה הדרגתית מתרחשת לאט לאורך זמן. צליעות פתאומיות מתרחשות במהירות, כשמם כן, בדרך כלל לאחר פציעה או טראומה. הידיעה אם הצליעה של הכלב שלך היא פתאומית או הדרגתית או יכולה לעזור לווטרינר שלך לצמצם את הסיבות האפשריות לצליעה של הכלב שלך, ויכולה לעזור לך לקבוע אם הצליעה של הכלב שלך היא מצב חירום וטרינרי.

באופן כללי, צלעות בהדרגה נגרמות כתוצאה ממצב בסיסי, כרוני או ניווני, כגון דלקת מפרקים ניוונית או דיספלסיה. לעומת זאת, צלעות פתאומיות נגרמות בדרך כלל מפציעה או טראומה.

רק בגלל שלכלב שלך יש צליעה הדרגתית זה לא אומר שאתה צריך לדחות קביעת פגישה. ניתן לטפל ביעילות יעילה יותר מסיבות מסוימות לצליעה הדרגתית, כגון סרטן העצם או דיספלסיה בירך, אם הם נתפסים במוקדם ולא במאוחר.

מתי להתקשר לוטרינר?

באופן כללי, בדרך כלל עדיף להיות בטוח ולקבוע פגישה עם וטרינר לצליעה שנמשכת יותר מכמה דקות, אך כמו אצל אנשים, נראה שלכלבים יש יכולת להיפגע מחוץ לשעות העבודה הרגילות. אז איך תדעו מתי תוכלו לחכות למחרת בבוקר ומתי כדאי לכם למהר לחדר המיון?

צליעות הדרגתיות או צלעות פתאומיות שלכאורה לא מטרידות את כלבכם יכולות להמתין בדרך כלל כמה שעות, ובמקרים מסוימים אף עשויות להיפתר מעצמן במהלך תקופת ההמתנה. אולם במקרים אחרים, הכלב שלך לא יכול לחכות.

עצמות שבורות או מפרקים נקעים דורשים טיפול מיידי, ופגיעה עצבית יכולה להיות סימן למצב נוירולוגי חמור יותר או לפגיעה בעמוד השדרה. אתה צריך להכניס את הכלב שלך לוטרינר או לחדר מיון וטרינרי אם הכלב שלך מראה את אחד הסימנים הבאים למצב חירום:

איבר משתלשל (נקע)
נְפִיחוּת
איבר חם
שבר ברור או זווית לא טבעית

סיבות שכיחות לצליעה אצל כלבים

צליעה אצל כלבים היא תלונה וטרינרית תכופה, ויש מגוון עצום של סיבות אפשריות, ממצבים כרוניים ועד טראומה. זה אולי נראה מכריע, אך ניתן לחלק את הסיבות הללו לכמה קטגוריות.

פגיעת כפות רגליים

אם אי פעם דרכת על פיסת זכוכית, אז אתה יודע איך זה מרגיש שיש משהו חד מונח ברגלך. גופים זרים, כמו זכוכית, ציפורניים, מקלות, קוצים, חומר צמחי או כל דבר אחר שלא צריך להיות בכף הרגל של הכלב שלך – כואבים. הם גורמים לכך שלא יהיה נוח ללכת ויכולים להוביל לזיהום. עקיצות חרקים ובעלי חיים או עקיצות עלולים לגרום גם לרגישות ולצליעה, כמו גם קרעים, ציפורניים שבורות, כוויות, כוויות קור וחבלות. סימן לכך שלכלב שלך יתקע משהו בכפו הוא שהוא ילקק את כפו ללא הרף.

מחלת מפרקים

מצבים מסוימים גורמים לבלאי הדרגתי במפרקים ובמערכת השלד והשרירים. זה מוביל לצליעה. דלקת מפרקים ניוונית, דיספלסיה של מפרק הירך, דיספלסיה של מרפקים, לוקציה ברגליים, מחלת רצועות, מחלת דיסק בין-חולייתי ומחלות ניוון של אוסטאוכונדריטיס (OCD) יכולות לגרום לצליעה על כל אחד מהגפיים הנגועות. זיהומים כמו מחלת ליים עלולים גם לגרום לכאבי מפרקים וצליעה, וזו רק סיבה נוספת מדוע חשוב שהכלב שלך יהיה מונע קרציות יעיל.

אם הכלב שלך מאובחן כחולה דלקת פרקים או סובל מדיספלזיה, סביר להניח כי הווטרינר ימליץ על תוסף משותף בדרגה וטרינרית של גלוקוזאמין וכונדרואיטין. תוספי מפרקים כמו Glyde Mobility Chews משמשים לעיתים קרובות כהתערבות מוקדמת ולאורך התקדמות דלקת מפרקים ניוונית מכיוון שהם בטוחים לשימוש לטווח ארוך ברוב החולים. בעוד שהמחקר עדיין מוגבל, תוספי מפרקים כגון גלידה יכולים לסייע בהפחתת הסימפטומים של דלקת מפרקים ניוונית ודיספלזיה בירך.

מחלת עצם

מחלות מסוימות משפיעות על העצמות ברגלי הכלב שלך. כלבים צעירים יותר, במיוחד גורים גדולים מגזע, עלולים לפתח מצבים כמו אוסטאודיסטרופיה היפרטרופית ופנוסטיטיס, הגורמים להליכה כואבת. סוגי סרטן מסוימים, כמו אוסטאוסרקומה, משפיעים גם על עצמות ודורשים אבחון מהיר לקבלת הפרוגנוזה הטובה ביותר.

פגיעה או טראומה

פציעות וטראומה הם הגורמים הברורים ביותר לצליעה אצל כלבים. מתאונות דרכים ועד פציעות ספורט, הכלבים שלנו נחשפים לסוגים רבים של פציעות כמונו. עצמות שבורות, שברים, נקעים, נקעים, קרעים ברצועות, טראומה במפרקים ופציעות בעמוד השדרה – כולם עלולים לגרום לצליעה בינונית עד קשה, ובמקרים מסוימים ייתכן שהכלב לא יוכל כלל להעלות משקל על הרגל הפגועה. מיזוג נכון יכול לסייע בהפחתת הסיכון לחלק מפציעות הספורט, אך יש לתת מנוחה רבה לספורטאי כלבים צולע עד לזיהוי הגורם לצליעה וטיפול בו.

אם הכלב שלך הופך צולע מאוד (במיוחד אם הוא גור), המתן כ- 15 דקות ונסה לשמור על גורך שקט ודומם. הם כמו ילדים וככל הנראה יללו ובוכים במשך כחמש דקות. אתה עלול למצוא אותם פועלים כרגיל לחלוטין לאחר אותה תקופה ולחסוך לעצמך נסיעה לחדר המיון.

אך עם זאת, אם הם עדיין צולעים או אינם נושאים משקל לאחר 15 דקות, עליך לראות וטרינר.

הכתבה נכתבה בשיתוף Go Top שיווק דיגיטלי – קידום אתרים לעסקים, בניית אתרים וקידום ברשתות החברתיות.

ים שיווק דיגיטלי – בניית אתרים, קידום אתרים אורגני, ניהול קמפיינים ממומנים ועוד

כתיבת תגובה